p

O akcji

Międzynarodowa inicjatywa „Uwolnić Asie Bibi” ma na celu przyczynić się do tego, by każdy kto pozna historię Pakistanki, zrobił wszystko co w jego mocy, by ją uratować.

Dlaczego ten film jest tak ważny?

Choć świadkowie byli już przesłuchiwani, nie powiedzieli przed sądem tego, co udało się nagrać polskim reżyserom. Film „Uwolnić ASIĘ BIBI” może być dowodem w sprawie Asii Bibi!

Film jest doskonałym narzędziem, by dokładnie opowiedzieć jej tragiczną historię i w sposób skuteczny wywrzeć wpływ na osoby decydujące o jej życiu.

Działamy międzynarodowo w większości krajów europejskich. Film dostępny jest w 10 wersjach językowych.

O filmie

Na filmie dwójka głównych oskarżycieli: właściciel pola, na którym doszło do zdarzenia – Mohammed Idris i imam Qari Mohammed Salim przyznają się, że nie słyszeli słów bluźnierstwa wypowiedzianych przez Asię Bibi, znają je jedynie z relacji Asmy i Mafii – które były świadkami zdarzenia. Jednak to oni są głównymi świadkami przed pakistańskim wymiarem sprawiedliwości.

Imam ponadto stwierdza, że jest to jego religijny obowiązek, by bronić godności Proroka i dlatego zdecydował się być świadkiem w tej sprawie.

W filmie wypowiada się również jeden z Imamów – ABDUL RASHEED , który stwierdza, że w razie uniewinnienia Asii Bibi przez Sąd Najwyższy – odbędą się protesty w całym Pakistanie – a kara tak czy inaczej zostanie wymierzona.

Film inspirowany książką „Bluźnierstwo” napisaną przez francuską dziennikarkę Anne Isabelle Tollet. Historia Asii Bibi – chrześcijanki z Pakistanu, która została skazana na śmierć przez powieszenie za rzekome bluźnierstwo w stosunku do Proroka Mahometa. Zdjęcia do filmu realizowane były na przełomie maja i czerwca 2014 w Pakistanie, Francji i Włoszech. Sytuacja, w której znalazła się Asia jest opowiedziana przez jej rodzinę, prawników, dziennikarzy, przyjaciół oraz tych, którzy bardzo aktywnie zaangażowani są w tą sprawę. Od 2009 roku, kiedy to Asia została wtrącona do więzienia powstało wiele petycji odnośnie jej uwolnienia, jednak żadna nie przyniosła oczekiwanych efektów. Nawet Papież Benedykt XVI w swoim przemówieniu nawoływał do uwolnienia Asii. Film ukazuje także los dwóch pakistańskich polityków, którzy wstawili się za Asią Bibi: Salman Taseer – gubernator Pendżabu, muzułmanin, po odwiedzeniu Asii Bibi w więzieniu i krytykowaniu prawa o bluźnierstwie, został zabity przez własnego ochroniarza; Shahbaz Bhatti – chrześcijański Minister do Spraw Mniejszości – również za wstawianie się za Asią Bibi został brutalnie zamordowany.

Do tej pory rodzina Asii Bibi musi pozostawać w ukryciu.

Poprzez ten film chcemy przypomnieć światu, że w jednym z pakistańskich więzień przetrzymywana jest niewinna osoba.

czas: 84 minuty
rok produkcji: 2015
kraj: Polska/Hiszpania
scenariusz i reżyseria: Maciej Grabysa, Michał Król
zdjęcia: Michał Król
montaż: Marcin Dulemba
muzyka: Paris Music
producent wykonawczy: Michał Król
producenci: Ignacio Arsuaga, Alvaro Zulueta, ks. Adam Parszywka SDB, Tomasz Balon
produkcja: HazteOir.org, CitizenGo, Salezjański Wolontariat Misyjny – MŁODZI ŚWIATU, Dom Wydawniczy RAFAEL

 

Szerokie dotarcie filmu jest możliwe dzięki zaangażowaniu tysięcy osób w całej Europie

Dołącz do akcji i zamów kartkę z filmem

Zamawiam